Analytické váhy MEOPTA Praha | Laboratorní potřeby-image

Analytické váhy MEOPTA Praha | Laboratorní potřeby

Datum vložení: 8.10.2013
Zobrazení inzerátu: 973

Předmět byl nabízen za: 1500 Kč
Neprodáno

Popis inzerátu

Poloautomatické analytické váhy se vzduchovým tlumením MEOPTA Praha

Popis

Jedná se o analytické laboratorní váhy vyrobené firmou Meopta Praha. Váhy jsou, odhadem přes 40 let staré. Jsou používané, takže na některých místech je vidět opotřebení (například na vážících miskách). Celé váhy jsou v nádherném dřevěném, proskleném pozdru s robustní železnou základnou, která ukrývá částečně automatizované "ústrojí".


Váhy jsou částečně automatizované, a to v tom smyslu, že mají soustrojí podávající ty nejjemnější závaží (volič zlomkových závaží) k doladění přesné hmotnosti na vyvrovnávacím ramenu vahadla. Tímto soustrojím lze na rameno postupně naskládat až osm závažíček (2x 0,1 mg, 0,2 mg, 0,5 mg, 2x 1 mg, 2 mg, a 5 mg) a to v takových kombinacích, které jsou logickou posloupností daných hmotností.


Analytické váhy jsou vybaveny stavěcím zařízením, tj. šroubovacími nožkami (dvě ze tří) a libelou pro kontrolu polohy vah. Pod hrot každé nožky se vkládá speciálně tvarovaná podnožka z plastu (jsou součástí).


Otočením aretačního knoflíku lze váhy zajistit (aretovat) tak, že se vahadlo se všemi třemi břity oddálí od břitových lůžek (pánví) a vážící misky jsou podepřeny a zajištěny. Opačným otočením se váhy odjistí (odaretují) - břit vahadla a břity ramen sestoupí do pánví a misky se uvolní. Váhy mají celkem tři břity, jeden centrální, na kterém stojí celé vahadlo i se zavěšenými miskami a dva, které jsou pod oběma závěsy ramen s miskou.

Na ramenou vahadla se nachází dvě tzv. tárovací závažíčka, jedná se o šrouby, kterými lze točič a posouvat je do a od středu vahadla a tím vyrovnat vahadlo na nulovou hodnotu na stupnici (při vytáčení šroubů od středu se zvyšuje točivý moment vahadla a naopak). Ze zadní strany vahadla vychází třetí aretační šroub, kterým se reguluje citlivost.Váhy jsou vybaveny vzduchovými tlumiči kyvů, které usnadní a hlavně zrychlí samotný proces vážení. Tlumič je umístěn na obou stranách vahadla a tvoří ho dva do sebe zapadající poháry (vzduchové tlumivky), které tlumí kyvy při pohybu dolů i nahoru.

Uvnitř masivní železné základny se nachází aretační zařízení a optická soustava zrcadel, které soustředí svazek světla z reflektoru (který je vyjímatelný a je umístěn mimo základnu) na jazýček vahadla uvnitř základny, tento vytvoří stín, který se následně promítne na stínítko stupnice. Tímto zbůsobem se sleduje kyv a odečítá hodnota.
Na obou bocích základny je knoflík a páčka, těmito prvky se reguluje ostrost dopadajícího stínu jazýčku.

K vahám nemám zdroj, ale "šikovné české ručičky" zvládnou zhotovit napájení například ze staré nabíječky na telefon. Osvětlování zaopatřuje malá žárovička na 6 V. Lze ji vyměnit, má klasické šroubení (jako ve starých svítilnách).


Upozornění

Váhy jsou funkční, ovšem je třeba je odborně seřídit vahařem (při vystavení na "okrasu" to samozřejmě není třeba).

Mají-li být analytické váhy stále dostatečně citlivé, musí být jejich achátové břity (lineární ložiska) chráněny před otupením. Achát je velmi tvrdý, ale neopatrné zacházení (rychlé odaretování - dopad vahadla a misek na břity) způsobuje otupení břitů a nutnost ostření vahařem (nepokoušejte se tuto činost jakkoliv suplovat v domácích podmínkách, jde o velmi jemnou a přesnou práci).

Váhy jsou odborně vyčištěny.

K vahám nedodávám zdroj (už vzhledem k tomu, že by nesplňoval evropské bezpečnostní normy). Lze si ho vyrobit například z nabíječky na telefon. Pro silnější světelný podkres stínítka lze žárovku nahradit LED zdrojem záření.


Kdyby Vás napadl jakýkoliv dotaz, neváhejte se zeptat. Jsem ochoten poradit i s běžným seřízením (seřízení vahadla, aretačního zařízení misek, .).


Stav

Používané, mírně poškozená povrchová úprava vážících misek. Nepatrně odřený lak na vrchu dřevěné konstrukce.


Obsah

Analytické váhy MEOPTA Praha, sada 8 závažíček (2x 0,1 mg, 0,2 mg, 0,5 mg, 2x 1 mg, 2 mg, a 5 mg) pro umístění do voliče zlomkovýh závaží, podnožka pod hrot nožky (3x), reflektorový nástavec s žárovkou 6 V.


Doprava

Doprava se řídí dle ceníku. U tatko choulostivého, křehkého předmětu citlivého na otřesy a nárazy je vyloučeno odesílání jakoukoliv přepravní společností. Proto je k volbě pouze osobní převzetí.

Děkuji za pochopení.

Portál Archivujem.cz pouze přebírá inzeráty z jiných portálů, proto nemůže zaručit, že má prodejce předmět stále k dispozici a neprodal ho jinde.

Další inzeráty v katagorii