BERGLER JOSEF ANDĚLÉ 1807 GALERIJNÍ LEPT! NÁDHERA!-image

BERGLER JOSEF ANDĚLÉ 1807 GALERIJNÍ LEPT! NÁDHERA!

Datum vložení: 13.9.2014
Zobrazení inzerátu: 144

Předmět byl nabízen za: 1045 Kč
Prodáno

Popis inzerátu

BERGLER JOSEF, ANDĚLÉ - ALEGORIE VĚTRU, 1807, lept, krásný zlacený rám
signováno a datováno dole v rohu
Velikost rámu 41 x 37 cm, obrazová plocha 24 x 20 cm! VÝBORNÝ STAV, rám nahoře vpravo drobná oděrka, vše viz foto !

Bergler Josef (1753-1829)

* 1. 5. 1753 Salcburk (Solnohrad) – † 25. 6. 1829 Praha

Malíř, kreslíř, rytec a pedagog se narodil v Rakousku, ale vyrůstal v německém Pasově, kde jeho otec působil jako dvorní sochař tamějšího biskupství. Od otce získal první výtvarné zkušenosti i smysl pro plastickou formu a modelaci.

V letech 1776–1786 studoval v Itálii na milánské Akademii u Martina Knollera, kde se vedle kreslení a malování učil i technice freskové malby, a u Antona von Marona v Římě. Kopíroval zde staré mistry (Raffaela, Tiziana, Reniho, Domenichina) a především obdivoval v Římě žijícího malíře Antona Raphaela Mengse. Po návratu z Itálie působil Bergler (jako jeho otec) až do roku 1799 ve službách pasovských biskupů.

V roce 1800 přišel na pozvání Společnosti vlasteneckých přátel umění do Prahy, aby se zde stal prvním ředitelem nově organizované „Kreslířské akademie„. Zůstal zde až do své smrti a stal se významným a všestranným protagonistou akademického klasicismu počátku 19. století u nás. Vytvořil řadu podobizen, historických kompozic, významná je jeho spolupráce se soudobými pražskými sochaři (Josefem Malínským, Ferdinandem Pischeltem nebo Václavem Prachnerem), pro které kreslil návrhy k jejich sochařským pracím. Bez zajímavosti není ani jeho drobná příležitostná grafika (novoročenky, pamětní lístky).! DALŠÍ KVALITNÍ OBRAZY A GRAFIKY JSOU V MÝCH OSTATNÍCH AUKCÍCH !Portál Archivujem.cz pouze přebírá inzeráty z jiných portálů, proto nemůže zaručit, že má prodejce předmět stále k dispozici a neprodal ho jinde.

Další inzeráty v katagorii